پشتیبانی از مشتری: info@sabadgol.com 9127382800
Persian (فارسی)

معرفی و شرایط نگهداری گل بنفشه آفریقایی

توسط علی راد | ارسال شده در نگهداری گل و گیاهان | 2 نظرات. | 1459 نمایش در این ارسال

نام فارسي : بنفشه آفريقايي

نام علمي :  Saintpaulia ionantha      

نام انگليسي :  African violet

زادگاه : آفريقاي شرقي

گياهي است زيبا از خانواده (ژسزياسه) و داراي برگ‌هاي سبز مخملي و كرك‌دار و روي ساقه فشرده و كوتاه قرار دارند.

بنفشه آفريقايي نسبت به طول روز بي‌تفاوت و به همين علت در طول سال گل مي‌دهد؛ رنگ گل‌ها متنوع و به رنگ بنفش، آبي، قرمز و صورتي و سفيد ظاهر مي‌گردند. گل‌ها به صورت كم‌پر و پرپر و پرچم‌ها طلايي و به طور زيبايي از وسط گل‌ها بيرون زده‌اند، به طوري‌كه تناقض در رنگ پرچم‌ها و گلبرگ‌ها گل را به صورت يكي از زيباترين مينياتورهاي گياهي درآورده است.

 

نيازها:

-نور : در تابستان به نوركامل احتياج دارد (گياه را در معرض اشعه مستقيم آفتاب قرارندهيد) در زمستان آفتاب را تحمل مي‌نمايد. براي گل‌دهي نياز به 12 ساعت نور در روز دارد. (پنجره رو به جنوب)

-دما : در تمام طول سال درجه حرارت مطلوب براي اين گياه 16 درجه سانتي‌گراد است. (درصورتي كه رطوبت بالا باشد تا 27 درجه نيز مقاومت مي‌نمايد)

-آبياري : آبياري در اين گياه كمي تخصصي است؛ زيرگلداني را پر از آب نموده و گلدان را در آن قراردهيد، آب از سوراخ ته گلدان به طرف بالاحركت مي‌كند، بعد از نيم ساعت آب زيرگلداني را خالي كنيد، گياه را از بالا آب ندهيد.

-رطوبت هوا : به رطوبت دايمي و پايدار احتياج دارد. هرگز غبارپاشي نكنيد. اين گياه احتياج به دو زيرگلداني دارد؛ يك زيرگلداني براي آبياري و زيرگلداني ديگر براي تامين رطوبت دايمي. به زيرگلداني حاوي سنگريزه آب اضافه كنيد، دقت نماييدكه ته گلدان با آب در ارتباط نباشد، مگر موقعي كه مي‌خواهيد گلدان را آبياري نماييد. روش ديگر تامين رطوبت دايمي قرار دادن گلدان در گلداني بزرگتر و پرنمودن حد فاصل دو گلدان از خزه يا پيت مرطوب است.

-تغذيه : درفصل رشد(بهاروتابستان ) هردوهفته يك بارباموادغذايي مايع وياجامدمحلول درآب طبق دستورسازنده گياه راتغذيه كنيد(موادغذايي راباآب زيرگلداني مخصوص آبياري اضافه كنيد)

خاك مناسب : 2 پيمانه پيت موس يا خاك برگ+ 1 پيمانه پرليت ياماسه شسته شده

تعويض گلدان : هردوسال يكباردرصورت متراكم بودن ريشه هاگلدان راتعويض نماييد.

 

برای مطالعه توضیح و تشریح کامل درباره تکثیر این گیاه اینجا کلیک نمایید.

 

 

        

نظرات (2)

نظر بدهید

نام شما:


امتیاز: بد           خوب

کد را در کادر زیر وارد کنید.:
نظر شما: توجه داشته باشید: HTML ترجمه نمی شود!
آندیالند | تمام حقوق این سایت برای سبدگل محفوظ است .